Esenciální oleje si v poslední době získávají stále větší oblibu nejen v salonech, ale i v domácím prostředí. Pomohou řešit spousty neduhů, ať už problémy se spánkem, bolesti hlavy nebo psychické rozpoložení. Pokud esenciální oleje používáte správně, ve správné míře, mohou mít velmi pozitivní vliv na vaše zdraví. Přemýšlíte o nákupu esenciálního oleje? Přečtěte si, které problémy vám mohou pomoci vyřešit nebo jak poznat kvalitní esenciální olej.
CO JSOU ESENCIÁLNÍ OLEJE?
Esenciální oleje jsou přírodní, vysoce koncentrované silice rostlin. Jsou získávány z různých částí rostlin; z květů (heřmánek), kůry (skořice), listů (eukalytpus) nebo plodů, semínek... Nejčastěji jsou zpracovávány destilací s pomocí vodní páry při nízkém tlaku nebo lisovány. Výroba jedné lahvičky kvalitního esenciálního oleje může vyžadovat až několik kg části rostliny. Důležitý je i chemotyp, stejná rostlina může být zpracována různými způsoby a také různě pěstována. Tím se mění její účinnost, síla a kvalita. Dle chemotypu poznáte, který olej může být dráždivý na kůži a který je vhodný jen pro inhalaci. Esenciální oleje od Galeo mají certifikaci AB (ekologické zemědělství) od Ecocert a jsou označeny štítkem BIO.
JAK POZNAT KVALITNÍ ESENCIÁLNÍ OLEJ?
Kvalitní olej je první klíč k úspěšné aromaterapii. Bohužel existuje spousta prodejců, kteří nabízí za velmi příznivé ceny oleje, které nejsou správně sklizeny, správně zpracovány nebo obsahují něco, co není na štítku uvedeno. Máme pro vás pár tipů, jak najít ten vhodný.
- Věnujte pozornost štítku: Na štítku esenciálního oleje by se měl vyskytovat latinský název rostliny, přesné složení včetně přísad (ideální a nejkvalitnější jsou však jednodruhové), ideálně i informace o tom, jak bylo vypěstováno (např.AB - Agriculture Biologique).
- Přečtěte si o společnosti: Prozkoumejte odkud pochází společnost, která olej vyrobila, přečtěte si něco o jejich výrobě, prohlédněte si jejich historii.
- Obal samotného oleje je důležitý: Nádoba, ve které je olej musí být skleněná (vysoce koncentrované oleje špatně reagují s plastem), uzavíratelná a tmavá. Sluneční svit olejům nesvědčí.
CO SE DĚJE S NAŠIM TĚLEM PŘI AROMATERAPII?
Aromaterapie je praktika užívána po staletí pro terapeutické sezení. Je to přírodní, alternativní léčba, tudíž nezatěžuje náš organismus. Když pobýváte v místnosti provoněné esenciálními oleji, molekuly oleje putují z čichových nervů přímo do mozku a ovlivňují amygdalu, která je emočním centrem mozku. Může tak ovlivnit vaše vnímání, cítění a aktuální emoce. Nejčastěji jsou zkoumány účinky esenciálních olejů na následující potíže: úzkost, deprese, nevolnost, nespavost, nízká chuť k jídlu.
Rozebereme si je jednotlivě, a trochu podrobněji:
-
Aromaterapie může snížit pocit bolesti během porodu, zmírnit úzkostné stavy a nervozitu. (vhodné jsou: růže, jasmín, heřmánek)
-
Je hojně využívána u pacientů s psychickými problémy - deprese, chronický stres, nespavost, špatná paměť... (vhodné jsou: bergamot, levandule, šalvěj, heřmánek)
-
Pomáhá ulevit od bolesti - primárně artritida, rakovina - vědecké studie potvrdily, že u pacientů s nádorovým onemocněním má aromaterapie pozitivní vliv na kvalitu spánku a zmírňuje pocity úzkosti. Je prokázáno, že stejný vliv má aromaterapie i na osoby, které trápí pooperační bolesti. (vhodné jsou: peppermint, wintergreen, růže)
-
Inhalace esenciálních olejů se může také podílet na snižování krevního cukru, krevního tlaku a může pomoci v boji se záněty, je tedy vhodné praktikovat aromaterapii pokud trpíte cukrovkou, záněty nebo kardiovaskulárními onemocněními. (vhodné jsou: tea tree, bergamot, pomeranč, limetka, citrón)
-
Samozřejmostí jsou dýchací potíže, astma, zde má aromaterapie nezastupitelné místo. (vhodné jsou: oregano, tea tree, eukalyptus)
-
Alternativní léčbu vůní vítají i ženy při menstruačních bolestech či menopauze - tiší bolesti, uklidňuje. (vhodné jsou: citrónová tráva, geranium, bergamot)
(Zdroj: https://ifmv.cz/benefity-aromaterapie-a-jak-ji-spravne-pouzivat/)
KTERÉ OLEJE JSOU TY NEJOBLÍBENĚJŠÍ A S ČÍM MOHOU POMOCI?
- Levandulový olej: Mnoho lidí považuje levandulovou vůni za relaxační, často se používá ke zmírnění stresu a úzkosti a podporuje dobrý spánek.
- Tea tree oil: Tento esenciální olej používali australští domorodci k hojení ran. Dnes se běžně používá k léčbě akné, mykóz nebo bodnutí hmyzem.
- Mátový olej: Může zmírnit bolesti hlavy z napětí.
- Citronový olej: Mnoho lidí považuje citrusovou vůni citronového oleje za skvělého pomocníka pro zlepšení nálady.Často se také používá v domácích čisticích prostředcích pro jeho desinfekční účinky*.
*Proto, že esenciální oleje jsou velmi silné koncentráty, je možné je ředit s jinými, nosnými, oleji. Např. s mandlovým, arganovým, kokosovým, aby byly přijatelnější pro jakékoliv bližší použití.
DLE ČEHO SE ODVÍJÍ CENY ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ?
Ceny jednotlivých esenciálních olejů se liší, kvůli množství, ze kterého jsou zpracovávány, v jaké kvalitě jsou pěstovány... Uvedeme si pár příkladů, jaké množství je potřeba pro vytvoření 1 kg esenciálního oleje:
- Na 1 kg hřebíčkového esenciálního oleje je třeba 7 kg hřebíčku – Eugenia caryophyllus
- Na 1 kg lavandinového esenciálního oleje je třeba 50 kg lavandinu – Lavandula x burnatii clone reydovan
- Na 1 kg levandulového esenciálního oleje je třeba 150 kg levandule pravé – Lavandula angustifolia ssp Angustifolia
- Na 1 kg esenciálního oleje z růžových lístků jsou třeba 4 tuny růžových lístků z Damašku – Rosa Damascena
- Na 1 kg meduňkového esenciálního oleje je třeba 5-10 tun meduňky – Melissa officinalis
(zdroj https://kouzloesence.cz/)