Vážení zákazníci, v Den české státnosti, tedy 28.9.2022, budou naše kamenné prodejny v Brně i v Praze uzavřeny. Děkujeme za pochopení.

Proč si pořídit katalytickou lampu?

16. 3. 2020

Katalytické lampy jsou novou a velmi moderní podobou osvěžovačů vzduchu. Díky katalytické reakci, jež se spustí jejich hořením, provoní rychle a intenzivně své okolí, které navíc zbaví zápachu i bakterií a virů. Vonná esence je ukrytá ve skleněné nádobce, která je obvykle designově velmi zajímavě propracovaná, proto jsou tyto výrobky mimo jiné také designovou záležitostí. Kromě toho, že velmi příjemně voní, vyhovují i těm nejpřísnějším zdravotním normám. Katalytická reakce se odstartuje krátkým zapálením lampy a následným uhasením, pak již pokračuje sama bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivin.

Pohled do historie

První katalytickou lampu vyrobila francouzská společnost Lampe Berger Paris - dnes Maison Berger Paris již v roce 1898, a to k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích od bakterií, virů a nežádoucích pachů. Nápad přidávat do naplní vonné esence přišel až o pár let později, protože ve společnosti rostla poptávka po hygieně a čistotě v domácnostech. Jelikož byla Paříž počátkem 19. století světovým centrem parfumérů a sklářů, využila toho firma Maison Berger a stvořila unikátní produkt kombinující prověřenou funkčnost katalytických lamp pro čištění vzduchu s uměleckým nadáním domácích parfumérů a sklářů.


Jak funguje

Katalytická oxidace je chemická reakce při níž dochází k hoření bez plamene, díky tomu vzduch efektivně čistí, dezinfikuje a odstraňuje z něj nežádoucí pachy např. cigaretový kouř, nežádoucí pachy z vaření nebo domácích mazlíčků. Na rozdíl od aroma difuzéru, kdy dochází k rozptýlení vůně do prostoru a překrytí nežádoucích pachů jsou katalytickou lampou molekuly pachu pohlcovány a neutralizovány. Dochází přitom k odstranění všech nečistých složek ovzduší. Katalytická lampa s vhodnou náplní (například neparfémovanou neutrální směsí) je vhodným prostředkem k čištění vzduchu pro děti nebo osoby s dýchacími potížemi.

Základem každé katalytické lampy je speciální hořák (kahan) vyrobený z porézní keramiky, ke kterému bavlněným knotem prostupuje vonná esence. Po zapálení kahanu, dojde k jeho rozpálení na teplotu 500° C. Poté se plamen po zhruba 2-3 minutách sfoukne a pokračuje katalytická reakce. Náplň při katalytické reakci oxiduje za přítomnosti vzduchu, přičemž dochází k uvolňování molekul schopných neutralizovat nežádoucí pachy a bakterie. Při tomto procesu zároveň dochází k uvolňování vonné esence z náplně do prostoru a intenzivnímu provonění interiéru.

Vonné esence nejsou při katalytické reakci spalovány, ale jednoduše odpařovány z teplého povrchu katalyzátoru (kahanu). Při tomto procesu nedochází ke spalování kyslíku a vytváření zplodin. Kvalita provonění je tedy vyšší než u vonných svíček nebo klasických aroma lamp. 

Hlavní výhody katalytické lampy

  • Odstraňuje nežádoucí pachy
  • Dezinfikuje vzduch od bakterií a virů
  • Nespotřebovává kyslík, nevytváří zplodiny
  • Pach nepřekrývá, ale pohlcuje jeho molekuly
  • Intenzivně provoní i větší prostory

Jak začít?

1. Katalytickou lampu umístěte na rovný pevný povrch a naplňte ji vonnou směsí, maximálně však do 2/3 objemu.

2. Do otvoru lampy vsuňte bavlněný knot, který je zakončen keramickým kahanem. Při prvním použití anebo pokud byla předtím lampa prázdná vyčkejte po dobu 20 minut (někdy i déle), aby knot dostatečně absorboval vonnou směs. Dostatečně nasáknutý knot poznáte podle kahanu, který díky tekutině jemně změní barvu.

3. Kahan zapalte a nechejte hořet přibližně 2-3 minuty. Dbejte na bezpečnost, zpočátku může být plamen poměrně vysoký (až 10 cm).

4. Plamen sfoukněte.

5. Nyní nasaďte na kahan dekorativní krytku s otvory. Dbejte na bezpečnost, kahan je nyní rozpálen na teplotu až 500°C. Začíná katalytická reakce a do prostoru jsou uvolňovány aromatické látky obsažené v náplni. Lampu nechte pracovat jak dlouho uznáte za vhodné. Na pročištění a provonění vzduchu místnosti běžné velikosti (10 m2) stačí 20 minut, v místnosti střední velikosti (50 m2) je zapotřebí přibližně jedna hodina.

6. Katalytickou reakci zastavíte nasazením kovové krytky na kahan. Bez přítomnosti vzduchu dojde k ukončení katalýzy a kahan vychladne. Dbejte na těsné nasazení kovového uzávěru v době, kdy katalytickou lampu nepoužíváte, aby nedocházelo k nežádoucímu odpařování náplně. Na kovovou krytku můžete nasadit dekorativní krytku s otvory. Při následném použití stačí vyjmout kovovou krytku a opět zapálit kahan na dvě minuty. Další postup zůstává stejný.

Široký výběr katalytických lamp, ve startovacích sadách i dárkových baleních naleznete na našem e-shopu v kategorii katalytické lampy.

Prohlédněte si také krátké instruktážní video společnosti Maison Berger Paris.


« Zpět na články