Během letních prázdnin jsou kamenné prodejny otevřeny od 10:00 do 17:00.

Při objednávce nad 1500 Kč je doprava ZDARMA.

PŮVOD VŮNÍ A PROVONĚNÍ

17. 2. 2023

VŮNĚ JAKO SYMBOL ČISTOTY

V dnešní době pro mnohé naprostá nezbytnost ať už jako osobní parfém, tak i v domácích/obchodních prostorech. Obklopujeme se vůní všude, kde je to možné. Náš mozek si údajně dokáže zapamatovat každou vůni a spojit si ji s příjemnými či nepříjemnými pocity, situacemi a emocemi. Znáte ten skvělý pocit, když vejdete do provoněné místnosti a při každé další návštěvě přesně víte, na jakou vůni se můžete těšit? Nemáte pocit, že je vám pak místo bližší? Cítíte se pohodlněji? Úžasná schopnost provonění je nepopiratelná, podívejme se do její historie, jak vznikla.

 

 

Historie vůní sahá až tisíce let zpátky, a to hlavně do Egypta. Egypťané dali vzniknout nejen tělovým parfémům, ale i svíčkám a přišli také na princip tyčinkových difuzérů. Vyráběli svíčky primárně z včelího vosku a namáčeli ratanové či rákosové pruty do esenciálních olejů. Všimli si, že tyto pruty mají schopnost tekutinu vsáknout a postupně ji uvolňovat do ovzduší. Objevily se také záznamy, že provonění tyčinkami s esenciálními oleji se používalo i v římských chrámech. V Řecku vznikl difuzér zvaný Kyphi - byl kombinací vína, skořicové kůry, myrhové pryskyřice, medu a hřebíčku. Říká se, že jej vynalezl Pythagoras, a přivezl do Řecka po studiích v Egyptě. Také fungovalo zapalování různých sušených rostlin a pryskyřic, jako třeba myrha nebo kadidlo. Těmi římané a řekové provoňovali velké prostory veřejných lázní.

 

 

A jak vznikly katalytické lampy? Byly poprvé vyvinuty v Evropě během 18. století, v roce 1897 je zdokonalil a patentoval lékárník Maurice Berger (značka Maison Berger) a stal se tak nejstarším světovým výrobcem katalytických lamp. Lze je považovat za jeden z prvních pokusů o vytvoření produktu, který by kdykoliv a kdekoliv účinně čistil vzuch bez použití elektřiny. Jejich původní účel byl zamýšlen pro použití v nemocnicích a márnicích pro zbavení vzduchu nepříjemného zápachu a bakterií. Na rozdíl od lamp, které známe dnes, nebyl jejich vzhled tolik dekorativní, a nedbalo se ani na hezké na vůně. Principem této lampy je nehořlavý proces, kdy bavlněný provázek nasákne líh z nádoby, který vede až ke kamínku. Ten je následně zapálen a asi po dvou minutách, když teplota dosáhne správné hodnoty, se plamen sfoukne. Díky ideální konstrukci zůstává kamínek nahřátý a provádí katalytickou reakci, zatímco hoří bez plamene. Jedná se o nízkoteplotní katalytický proces spalování. Více informací o katalytických lampách si můžete přečíst na naší stránce ZDE.

 

 

Je faktem, že dříve byla hezká vůně výsadou šlechty a často tak rozdělovala obyvatelstvo do tříd. Králové v Persii měli dokonce svou vlastní vůni, kterou nesměl používat nikdo jiný. Způsob, jak se odlišit a udělat dojem. Tento způsob odlišení je velmi oblíbený dodnes, i my vám můžeme nechat na míru sestavit vlastní, osobitou vůni na provonění prostor, která bude reprezentovat jen a pouze vaše podnikání.

V případě zájmu o provonění či vytvoření vlastní vůně nás neváhejte kontaktovat na adrese: info@ariapura.cz

K PRODUKTŮM NA MÍRU


« Zpět na články